Świetlica szkolna

REGULAMIN ORGANIZACJI ZAJĘĆ OPIEKI ŚWIETLICOWEJ 
W SZKOLE PODSTAWOWEJ SACRÉ COEUR  W TARNOWIE

Świetlica szkolna jest integralną częścią szkoły – w swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań opiekuńczo – wychowawczych przyjętych w planie pracy świetlicy oraz w programie profilaktyczno - wychowawczym szkoły.

Regulamin świetlicy jest opracowywany przez wychowawców świetlicy (modyfikowany w miarę potrzeb na początku każdego roku szkolnego), zatwierdzany przez dyrektora szkoły i przedstawiony wychowankom świetlicy i ich rodzicom.

Informacje ogólne:

  1. Świetlica w Szkole Podstawowej Sacré Coeur przeznaczona jest dla uczniów potrzebujących opieki przed, lub po zajęciach obowiązkowych.
  2. W świetlicy szkolnej uczniom zapewniona jest opieka wychowawców świetlicy, pracujących według określonego harmonogramu. Nauczyciel kończący zajęcia przekazuje uczniów wskazanemu w harmonogramie wychowawcy. Przekazuje także rejestr wejść i wyjść, w którym odnotowuje się porę wejścia ucznia do szkoły oraz  czas opuszczenia budynku.
  3. Nauczyciel rozpoczynający lekcje o 8:00 zobligowany jest by odebrać uczniów ze świetlicy kwadrans przed rozpoczęciem zajęć. Zabiera także rejestr, w którym wpisuje dochodzących uczniów. Rejestr w ciągu dnia znajduje się na stoliku w sali danej klasy i jest przekazywany każdemu uczącemu. W wypadku, gdy uczeń wychodzi ze szkoły w ciągu dnia, nauczyciel uczący ma obowiązek wpisać na rejestrze godzinę wyjścia ucznia. Nauczyciel kończący zajęcia w świetlicy o godzinie 8.45 zaprowadza uczniów pod klasę, w której rozpoczynają lekcje o 8.50 i przekazuje ich dyżurującemu nauczycielowi.
  4. Celem działalności świetlicy jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej, odpowiednich warunków do odpoczynku, działalności kreatywnej oraz zaspokojenia potrzeb – bezpieczeństwa, sukcesu, uznania, kontaktów społecznych w aspekcie wychowania.
  5. Do głównych zadań świetlicy należy:
         * organizowanie pomocy w nauce, zabaw oraz innych form kultury fizycznej;
         * tworzenie warunków do prawidłowego przebiegu procesu socjalizacji;
  6.    * tworzenie warunków do uczestnictwa w kulturze oraz kształtowanie nawyków kultury życia codziennego (poprawa komunikacji  interpersonalnej, umiejętności zachowania się w różnych sytuacjach życia codziennego, prawidłowego nawiązywania kontaktów społecznych);
         * rozwijanie samodzielności;
         * pobudzanie ciekawości poznawczej;
         * współdziałanie z rodzicami i nauczycielami (przekaz informacji o niezaspokojonych potrzebach dziecka i wynikających z tego zachowań);
         * pomoc w realizacji imprez kulturalno-oświatowych wynikających z kalendarza pracy szkoły.
  7. Świetlica, wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów i życzeniom rodziców, organizuje różne formy pracy w formie pomocy przy odrabianiu zadań domowych w klasach 1-3, zorganizowanych zajęć praktycznych, gier planszowych, zajęć prowadzonych w parku szkolnym itp. Czas trwania zajęć zorganizowanych zależy od treści, zainteresowania i aktywności ucznia.

Założenia organizacyjne:

  1. Uczniowie mogą skorzystać z opieki świetlicy szkolnej codziennie od 6:30 do czasu rozpoczęcia lekcji, oraz po ich zakończeniu – do godziny 17:00.
  2. Do świetlicy szkolnej uczęszczają dzieci z klas I-VIII.
  3. Jednostka zajęć w grupie świetlicowej wynosi 60 minut.
  4. Rodzic nie ma możliwości telefonicznego polecenia dziecku samodzielnego powrotu do domu. Zgoda na samodzielne wyjście obejmuje wyłącznie uczniów, których rodzice dostarczyli takową na piśmie do sekretariatu szkoły.
  5. Dziecko ze świetlicy szkolnej mogą odebrać jedynie rodzice lub wyznaczeni przez nich opiekunowie, których dane są wpisane do karty zapisu dziecka do szkoły.
  6. Uczeń nie może być odbierany przez niepełnoletnie rodzeństwo.
  7. W wyjątkowych sytuacjach uczeń może zostać odebrany przez osobę, której danych rodzice nie umieścili w karcie zapisu dziecka, jeśli osoba ta ma pisemne upoważnienie od rodziców/opiekunów prawnych dziecka.
  8. Wykaz osób upoważnionych do odbierania ucznia znajduje się w dzienniku elektronicznym oraz w dokumentacji sekretariatu szkoły.
  9. W szkole funkcjonuje rejestr wejść i wyjść. Każdy uczeń i/lub jego rodzic/opiekun, po wejściu do szkoły zobowiązany jest zgłosić ten fakt do nauczyciela sprawującego dyżur, który wejście ucznia odnotowuje w rejestrze. Rodzice i opiekunowie zobowiązani są także do poinformowania nauczyciela świetlicy o odbiorze dziecka ze świetlicy. Wychowawca fakt ten odnotowuje w rejestrze wejść i wyjść.
  10. Uczniowie korzystający ze zgody na samodzielne wyjście, po wypisaniu się u nauczyciela, opuszczają szkołę i nie przebywają na jej terenie (w szatni, w wiacie, w parku).
  11. Dzieci korzystające z opieki świetlicy szkolnej muszą być przyprowadzane i odbierane ze szkoły przez rodziców (prawnych opiekunów), upoważnioną osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo. 
  12. W przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane do godziny 17.00, nauczyciel świetlicy zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców o zaistniałym fakcie. W przypadku, gdy pod wskazanym numerami telefonów nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców, nauczyciel świetlicy powiadamia Dyrektora szkoły,  który decyduje o dalszym postępowaniu.
  13. Zgodnie z art. 109 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego – dziecko nie zostanie wydane rodzicowi (lub upoważnionej przez niego do odbioru dziecka osobie) w przypadku podejrzenia, że rodzic (lub upoważniona przez niego do odbioru dziecka ze szkoły osoba) jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.Pracownik szkoły, który jest świadkiem zdarzenia lub otrzymał informację o tym, że po nieletniego ucznia przyszedł rodzic (lub upoważniona przez niego osoba) będący pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, bezzwłocznie powiadamia o tym dyrektora szkoły.Dyrektor wydaje takie dyspozycje, które natychmiast pozwolą udzielić dziecku wsparcia i odizolować je od rodzica (lub upoważnionej przez niego osoby do odbioru dziecka) którego podejrzewa się że jest pod wpływem alkoholu lub innych środków  odurzających. Szkoła nawiązuje kontakt z drugim rodzicem lub na podstawie wcześniejszej zgody przekazuje dziecko innym osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły (wskazanym na karcie przyjęcia do szkoły), pod warunkiem, że wobec tych osób nie ma podejrzenia, że znajdują się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Jeżeli nie ma możliwości przekazania dziecka drugiemu rodzicowi lub nie są upoważnieni inni dorośli do odbioru osoby nieletniej albo upoważnione do odbioru dziecka także pozostają w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub innych środków odurzających decyzję o dalszych krokach podejmuje dyrektor.
  14. Życzenie rodziców dotyczące odbierania dziecka przez jedno z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

 Wychowankowie świetlicy-prawa i obowiązki

  1. Uczeń bezpośrednio po przyjściu do szkoły zgłasza swoją obecność do nauczyciela świetlicy.
  2. Uczeń ma obowiązek informowania nauczyciela świetlicy o każdorazowym, nawet krótkotrwałym oddaleniu się, wyjściu ze świetlicy.
  3. Uczeń ma prawo uczestniczyć we wszystkich zajęciach organizowanych przez nauczyciela świetlicy.
  4. Uczeń ma prawo do korzystania z pomocy nauczyciela świetlicy podczas odrabiania zadań domowych.
  5. Uczeń ma obowiązek wykonywania poleceń nauczyciela świetlicy.
  6. Dzieci korzystające ze świetlicy szkolnej mają obowiązek szanować i dbać o wyposażenie świetlicy.
  7. Dzieci przebywające na świetlicy szkolnej nie mogą korzystać z telefonów komórkowych oraz innych przedmiotów technicznych przyniesionych z domu.
  8. Za zaginione rzeczy przyniesione z domu świetlica szkolna nie ponosi odpowiedzialności.
  9. Wychowawcy świetlicy szczególną opieką otaczają dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce i zachowaniu.
     

Nagrody:

     * Wyróżnienie wobec wszystkich dzieci przez wychowawcę.
     * Uwaga pozytywna do dziennika.
     * Pochwała przekazana wychowawcom klasowym.
     * Poinformowanie o dobrym zachowaniu rodziców (w kontakcie bezpośrednim, pisemnie lub telefonicznie).
Kary:

     * Upomnienie.
     * Uwaga negatywna do dziennika
     * Poinformowanie o złym zachowaniu rodziców (w kontakcie bezpośrednim, pisemnie lub telefonicznie). 
     * Wyłączenie z zajęć świetlicowych z powodu agresywnego/ niebezpiecznego zachowania wobec innych uczniów.
 

Dokumentacja świetlicy

  1. Plan pracy świetlicy szkolnej.
  2. Dzienniki zajęć.
  3. Semestralne i roczne sprawozdanie z działalności świetlicy szkolnej.
  4. Regulamin świetlicy szkolnej.
  5. Regulamin korzystania z parku podczas zajęć świetlicowych.