MISJA SZKOŁY

Szkoła Podstawowa Sacré Coeur jest szkołą katolicką, kształcącą uczniów w oddziałach 1 – 8, przygotowującą do kontynuowania nauki na dalszych poziomach kształcenia. Należy ona do Międzynarodowej Sieci Szkół Sacré Coeur, które łączy wizja wychowawcza św. Magdaleny Zofii Barat, założycielki Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa.

Życzeniem św. Magdaleny Zofii było i pozostaje żywe do dziś, pragnienie, by każda osoba otwarła się na prawdę, miłość i wolność; aby odkryła sens własnego życia i poświęciła się dla innych, aby współpracowała w twórczy sposób nad przemianą świata oraz przyjęła zobowiązania płynące z żywej wiary.

Jesteśmy świadome tego, że poprzez służbę wychowania uczestniczymy w misji Kościoła, która jest przedłużeniem dzieła Chrystusa. Ta służba wychowania i nauczania jest skierowana przede wszystkim do młodych i tych, którzy stanową przyszłość świata. Kierując się miłością Serca Jezusa, dążymy do wzrostu osoby ludzkiej, opierając się na Ewangelii i jej wymaganiach miłości, przebaczenia, sprawiedliwości oraz solidarności z ubogimi i zepchniętymi na margines.

Jedną z cech charakterystycznych świętej Magdaleny Zofii był jej duch wewnętrzny, zdolność do refleksji, do przemyśleń, do wewnętrznej asymilacji tego, co widziała, co słyszała, czego doświadczała.

Młody człowiek, zwłaszcza dzisiaj potrzebuje wewnętrznej integracji. Potrzebuje uczyć się, jak kształtować własne życie i jak nim kierować, scalając je wokół wartości, które umacniają w nim świadomość, że jest istotą godną szacunku, jedyną i niepowtarzalną, posiadającą jasne cele. Cele te motywują go do działania i pozwalają przekraczać ograniczenia oraz dążyć do pełni człowieczeństwa zgodnie z własnym powołaniem.

Kształtowanie cech, które każda osoba posiada, kształtowanie umysłu i serca poprzez wychowanie prowadzące ku pełni, jest drogą rozwoju i integracji wewnętrznej, wybraną przez Magdalenę Zofię Barat.

Drogę tę opisują przyjęte przez nas cele wychowawcze:

I.  Wychowanie do osobistej i żywej wiary w Boga i integracji jej z życiem. Prowadzimy do rozwoju wiary uczniów. W celu pogłębienia poczucia sensu życia, zachęcamy ich do refleksji nad doświadczeniem w świetle Pisma Świętego.

II.  Wychowanie do integralnego wzrostu osoby, prowadzącego do podjęcia odpowiedzialności za własne życie.

Pomagamy uczniom w odkrywaniu ich darów i ograniczeń w celu scalenia wewnętrzne i zdobywania samodzielności.

III. Wychowanie do szacunku dla wartości intelektualnych i krytycznego spojrzenia na rzeczywistość.

Rozbudzamy w uczniach zamiłowanie do nauki oraz świadomość, że odbywa się ona także poza salą lekcyjną.

IV. Wychowanie do podjęcia zadań na rzecz drugiego człowieka.

Kształtujemy w uczniach postawę otwartości, odpowiedzialności i szacunku dla różnorodności. Dajemy możliwość doświadczenia wspólnoty i podjęcia działań w sytuacjach niesprawiedliwości.

SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwent Szkoły Sacré Coeur będzie człowiekiem żywej wiary scalającej całe jego życie. Mając rzetelną wiedzę adekwatną do poziomu kształcenia oraz zdolność krytycznego myślenia, będzie potrafił dokonać wyboru kierunku dalszego kształcenia. Dążąc do pełnego rozwoju, będzie świadomy wagi refleksji na temat problemów współczesnego świata, by zaangażować się twórczo na rzecz innych.