Aktualności przedszkolne

Proces adaptacji dziecka w przedszkolu - Harmonogram oraz wskazówki dla Rodziców!

17-08-2022

ADAPTACJA DZIECKA W PRZEDSZKOLU W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

Dobro i bezpieczeństwo dziecka są priorytetami w naszej pracy.
Ze swej strony zapewniamy Państwa o naszym zaangażowaniu i wsparciu w procesie adaptacji Państwa Pociech oraz w ich wychowanie i wszechstronny rozwój.
Połowa sukcesu w adaptacji malucha do przedszkola to przekonanie rodziców, że przedszkole jest najlepszym środowiskiem stymulującym jego rozwój.
Akceptacja przez dziecko nowej rzeczywistości przedszkolnej zależy w pewnej mierze od akceptacji i pozytywnego nastawienia rodziców.
Ten wyjątkowy czas, aby mógł przebiegać pomyślnie wymaga współpracy rodziców i nauczycieli, do której Państwa zapraszamy.

TYDZIEŃ ADAPTACYJNY W PRZEDSZKOLU:
25.08.2022 (czwartek) - 31.08.2022 (środa) w godz. 9:00-11:30*

*Dotyczy wyłącznie nowoprzyjętych dzieci do grup 2,5 i 3-letnich.


I. 25.08.2022 r. (czwartek)

 • 9.00-10.00 - dowolna zabawa dzieci z rodzicami i nauczycielami, poznanie przedszkola.
 • 10.00-11.30 - zabawy z rodzicami i z dziećmi prowadzone przez nauczyciela

II. 26.08.2022 r. (piątek)

 • 9.00-10.00 - dowolna zabawa
 • 10.00-11.30 - zabawy z rodzicami i z dziećmi prowadzone przez nauczyciela

III. 29.08.2022 r. (poniedziałek)

 • 9.00-9.30 - dowolna zabawa
 • 9.30-11.30 - zabawy z dziećmi prowadzone przez nauczyciela.
 • 10.00 - prelekcja dla Rodziców na temat „Moje dziecko w przedszkolu”

IV. 30.08.2022 r. (wtorek)

 • 9.00-10.00 - dowolna zabawa (w miarę możliwości bez rodziców)
 • 10.00-11.30 - zabawy z dziećmi prowadzone przez nauczyciela. Rodzice w tym czasie uczestniczą w II cz. prelekcji na temat „Moje dziecko w przedszkolu”

V. 31.08.2022 r. (środa)

 • 9.00-10.00 - dowolna zabawa  (bez rodziców)
 • 10.00-11.30 - zabawy z dziećmi prowadzone przez nauczyciela

Serdecznie zapraszamy!

Dziecko w przedszkolu - 7 zasad udanej adaptacji przedszkolnej

 

1. Wcześniejsza rozmowa z dzieckiem
Małe dziecko zazwyczaj nie potrafi zrozumieć, dlaczego musi chodzić do przedszkola. Wcześniejsza rozmowa oswajająca ten temat jest więc pierwszym krokiem, który rodzice muszą podjąć, by pomóc dziecku w tej trudnej sytuacji. Na rynku dostępnych jest wiele książek przybliżających ten temat, można się na nich oprzeć.
Warto wyjaśnić, czym jest przedszkole, dlaczego dziecko będzie tam chodzić, co będzie tam robić, ile czasu będzie tam spędzać itp. Największy lęk budzi nieznane. Prosimy, by Państwo pomogli dziecku oswoić ten lęk poprzez spokojne rozmowy.

2. Wspólne poznawanie przedszkola
Najbardziej powszechnym modelem adaptacji jest towarzyszenie rodziców na zajęciach. To bardzo pomaga dzieciom. Z jednej strony dziecko poznaje nowe otoczenie, nowe zabawki, nauczycieli i rówieśników. Z drugiej strony ma obok siebie zaufaną osobę. To działa jak ostoja bezpieczeństwa i pomaga w otwarciu się na nowe doświadczenia. Pomocne jest to także dla rodzica, gdyż zyskuje zaufanie do przedszkola.

3. Poczucie niedosytu
O wiele lepiej jest, gdy dziecko czuje lekki niedosyt przedszkola, niż gdy zostaje w nim za długo. Pierwsze chwile w nowym miejscu powinny być więc krótkie, by zwiększyć ciekawość i ekscytację.

4. Współpraca z kadrą
Za proces adaptacji dziecka w przedszkolu odpowiedzialni są zarówno rodzice jak i kadra przedszkola, którzy powinni ze sobą współpracować i dzielić się obowiązkami

5. Brak kar i nagród
Karanie dziecka za to, że płacze przy pożegnaniu, jest szkodliwe. Karą są również negatywne komunikaty typu: „Wstyd mi za ciebie”, „Taki duży, a płacze”. Niewskazane są także nagrody. Dlaczego? Jeżeli dziecko będzie dostawało nagrodę za to, że zostanie w przedszkolu, nigdy nie będzie traktowało tego miejsca jako czegoś naturalnego i oczywistego.

6. Prawdomówność
Mówienie prawdy dziecku jest szczególnie istotne, jeżeli nie chcemy pogłębiać lęku. Nie mówmy zatem: „Idę tylko do sklepu, zaraz wracam”, jeżeli nie zamierzamy tego zrobić. Wymykanie się pod różnymi pretekstami powoduje, że dziecko będzie się kurczowo trzymać rodzica. A tego przecież chcemy uniknąć.

7. Konsekwencja i stanowczość
Zwątpienie rodziców budzi niepokój dziecka. Rodzic nie powinien okazywać swojego niepokoju w obecności dziecka. Jeżeli nie jest pewny, czy dziecku będzie dobrze w nowym miejscu, to jak ma się do tego przekonać samo dziecko? Właśnie dlatego wybór przedszkola, które budzi zaufanie, jest taki ważny.

Jeżeli rodzic ma pewność, że przedszkole jest odpowiednie,
a nauczyciele empatyczni i pomocni,

to dziecku łatwiej będzie się przekonać do nowego miejsca.
Wartości przedszkola powinny być zbieżne z wartościami rodziców.